O nás

Sme sestry Janka a Klaudia. Keď Janku, rodenú knihomoľku, napadlo vytvoriť takýto projekt, bolo jasné, že Klaudia priloží kreatívnu ruku k dielu.

Radosť v krabičke je naša spoločná radosť, ktorej sa venujeme popri práci. Baví nás spoznávať šikovných lokálnych výrobcov a starať sa o to, aby ste mali v poličke každý mesiac novú a hlavne kvalitnú knižnú novinku.

„Čítanie je pre mňa veľmi dôležitá súčasť života. Je to môj čas, kedy unikám z reálného sveta, ukľudním svoju myseľ a prežívam niečo nové. Môj čitateľský záber je dosť širokospektrálny, ale najradšej siaham po knihách na základe skutočných udalostí a môžem povedať, že práve vďaka tomu sa plne stotožňujem s výrokom: „Človek, ktorý číta, prežije tisíc životov, kým zomrie. Človek, ktorý nikdy nečíta, prežije len jeden.“

Veľakrát, keď čítam alebo aspoň listujem nejakú knihu mi prebleskne hlavou: „Och, táto by sa jemu/jej páčila!“ a napĺňa ma nesmiernou spokojnosťou, keď niekoho zoznámim s knižkou a čitateľsky mu sadne. Sedieť pri šálke čaju, kávy alebo pohári vína a debatiť o spoločne prečítanej knižke – aj toto je moja predstava o príjemnom čase s priateľmi. Kvôli tejto zdieľanej láske ku knihám som založila tento čitateľský klub s cieľom vytvoriť komunitu milovníkov dobrých kníh s duchom dobrodruha a objaviteľa, kde sa, verím tomu, necháte príjemne prekvapiť našim výberom.

Ako správny knihomoľ viem, že dobrá knižka je základ, ale aj prostredie čítania je dôležité. Rada čítam kdekoľvek, kde sa mi vyskytne kúsok priestoru, či už je to v aute, hromadnej doprave alebo čakárni, ale nič sa nevyrovná tomu, keď sa môžem zanoriť do svojho ušiaka pri knižnici, vyložiť si nohy a vytvoriť si útulnú atmosféru. Aj preto chceme pripojiť ku knižkám produkty našich šikovných lokálnych výrobcov. Je to spojenie príjemného s užitočným a, ruku na srdce, kto nemá rád darčeky a prekvapenia? 🙂

Knihy ma naučili byť viac empatickou, viac rešpektovať iný názor a inakosť ľudí a v neposlednom rade ma naučili byť ešte viac vďačnejšou za všetko, čo mám. So všetkou pokorou si uvedomujem, že mám viac ako bolo dopriate iným, a preto ma veľmi oslovila myšlienka a vízia občianskeho združenia Svetielko nádeje, na ktoré spolu prispejeme z každej zakúpenej krabičky.

Posledné obdobie bolo pre všetkých z nás náročné a obmedzujúce, ako spoločnosť sme spolu prežívali strach z neznámeho, boj o slobodu a voľnosť… A v takýchto momentoch treba vyrovnávať misky váh, o to viac potrebujeme nádej a radosť v živote. Dovoľte aj našej „Radosti v krabičke“ priniesť vám radosť a o dôvod viac tešiť sa na ďalší mesiac pred nami 🙂 „

– Janka  (zakladateľka projektu)

Digitálny čitateľský klub

Vytvorenie skupiny čitateľov, ktorým je každý mesiac odoslaná kvalitná kniha vybraná z noviniek. Priestor pre diskusie a recenzie kníh.

Podpora lokálneho biznisu

Zviditeľnenie slovenských výrobcov kúpou ich produktov, ktoré sú umiestnené v krabičke.

Finančná podpora ľudí v núdzi

Finančný príspevok je každý mesiac poskytnutý občianskemu združeniu, ktoré poskytne pomoc tam, kde je potrebné.

“Čítaj, aby si žil.” — Gustave Flaubert